Puolangan valtuustossa kävi pyörremyrsky
- toimitus7
- 3 päivää sitten
- 1 min käytetty lukemiseen

Kuntavaalit toivat Puolangan kunnanvaltuustoon railakasta muutosta. Seitsemästätoista valtuutetusta yhdeksän on uusia. Keskustan asema Puolangan ykköspuolueena säilyi ennallaan, mutta sen takana kävi varsinainen kevätmyrsky. Keskusta keräsi vaaleissa 722 ääntä, joista Harri Peltola yksistään 186, mikä lienee Puolangan kunta- ja kunnallisvaalien ennätys.
Kirjoittamattomin kortti oli Puolangan puolesta -yhteislista, joka teki hyvän vaalituloksen. Se sai keskustan jälkeen toiseksi eniten ääniä Puolangalla, 259 ääntä ja neljä paikkaa valtuustoon, ja siitä tuli kerralla Puolangan kuntapolitiikan toiseksi suurin toimija.
Vasemmistoliitto ja perussuomalaiset romahtivat. Perussuomalaiset menetti kaikki neljä paikkaansa ja sen äänimäärä putosi edellisten kuntavaalien 240 äänestä 18:aan. Vasemmistoliitto menetti neljästä paikastaan kolme ja äänimäärä puolittui 244:stä 120:een.
Kokoomus nousi uutena puolueena valtuustoon. Se keräsi Puolangalla 123 ääntä, mikä oli merkittävä paluu puolankalaiseen kuntapolitiikkaan.
Vaaleista enemmän 16. huhtikuuta ilmestyvässä Puolanka-lehdessä.
Tuomo Seppänen
Commentaires